Aleksandra Żukowska (1993)- bohemistka, rodowita jeleniogórzanka na co dzień mieszkająca w Czechach, gdzie studiuje translatorykę, przekłada i tworzy kolaże. 

Przygoda z kolażem analogowym zaczęła się dość niewinnie ponad 8 lat temu. Od zawsze fascynowały mnie stare, czarno-białe filmy i fotografie, które zbierałam z różnych gazet i katalogów. Kiedy moja retro kolekcja się powiększała, wpadłam na pomysł połączenia kilku ulubionych zdjęć w jeden obraz i tak powstał mój pierwszy kolaż… Wtedy odkryłam, że to cudowny sposób na spędzanie wolnego czasu, który pozwala wyrazić swoje emocje i się zrelaksować. Z przypadkowego połączenia kilku zdjęć zrodziła się moja wielka pasja, która trwa do dziś.

W moich pracach dominują odważne kolory, które uważam za niezbędne źródło energii w życiu, oraz wspomniane już czarno-białe elementy retro w połączeniu ze zdjęciami współczesnymi. Tworzę wyłącznie kolaże analogowe. Bardzo lubię pracować z papierem, własnoręcznie ciąć, wyrywać, drzeć – pobudza to wyobraźnię i sprawia, że staję się nieodłączną częścią tego, co powstaje.

W tym co robię ważny jest dla mnie uniwersalny przekaz, dlatego też nazwałam „siebie” oraz moje profile na kontach społecznościowych urywkiem z wiersza Wisławy Szymborskiej: „Uczę milczenia we wszystkich językach (…)”. Chcę, by każdy, kto spojrzy na moje kolaże, znalazł w nich swoje własne emocje i historie, coś, co będzie mu bliskie, bez względu na to kim jest i skąd pochodzi, bez zbędnych słów.

Zapraszam wszystkich do mojego świata kolażu na https://www.instagram.com/ucze_milczenia_collages/