Zapraszamy do aktywności wolontariackiej w Muzeum Powstania Warszawskiego

Jeśli szukasz miejsca, w którym mógłbyś realizować swoje pasje, jesteś zainteresowany społeczną aktywnością na rzecz kultury i chcesz nawiązać nowe, inspirujące znajomości – zgłoś się!

Wolontariat ma charakter międzypokoleniowy: muzeum współpracuje zarówno z licealistami, jak i z seniorami – świadkami historii, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem wspierają adeptów muzealnego wolontariatu.

Jak konkretnie możesz wspomóc działalność Muzeum Powstania Warszawskiego? Jest wiele możliwości. Muzeum proponuje współpracę w wielu działach:

 • Dział Obsługi Ekspozycji – niezwykle dynamiczna sekcja, stale rozwijająca się, z niesłabnącym zapotrzebowaniem na wsparcie ze strony Wolontariuszy. Jeśli ważny jest dla Ciebie częsty kontakt ze zwiedzającymi, chcesz doskonalić znajomość języków obcych poprzez rozmowy z turystami, pasjonujesz się historią Powstania Warszawskiego, wesprzyj tę sekcję! Po ukończeniu specjalistycznego szkolenia będziesz również mógł oprowadzać gości Muzeum.
 • Dział Edukacyjny – to dział, w którym spełnią się wszyscy, którzy czerpią radość z pracy z najmłodszymi. Pod czujnym okiem specjalistów Muzeum będziesz prowadzić zabawy dla dzieci, które pomogą im przyswoić historię, wspierać realizację warsztatów oraz gier miejskich. To doskonałe miejsce, w którym rozwiniesz swoją kreatywność i zdolności organizacyjne.
 • Instytut Stefana Starzyńskiego jest miejscem dla Ciebie, jeśli chcesz dowiedzieć się jak profesjonalnie zorganizować projekt kulturalny, brać udział w ciekawych imprezach, wykładach oraz grach miejskich. Instytut znany jest m.in. z Festiwalu Niewinni Czarodzieje, który co roku cieszy się wielkim zainteresowaniem, wydarzeń kulturalnych odbywających się w „Pokoju na lato” oraz koncertów i spektakli teatralnych.
 • Dział Archiwum – osoby, które pasjonują się dokumentami mogą, po przejściu szkolenia archiwistycznego, dołączyć do zespołu prowadzącego kwerendy w archiwach na rzecz Słownika biograficznego uczestników Powstania Warszawskiego.
 • Pokój Kombatanta  – osobom zainteresowanym informacjami na temat losów uczestników Powstania Warszawskiego chcącym wesprzeć prace nad Słownikiem Biograficznym uczestników Powstania Warszawskiego polecamy pomoc w Pokoju Kombatanta – miejscu często odwiedzanym przez świadków Powstania.
 • Dział Ikonografii – umożliwiamy również współpracę z działem ikonografii, w którym zrealizują swoje pasje osoby o zamiłowaniu do fotografii. W pracowni ikonograficznej nauczysz się profesjonalnie skanować i retuszować zdjęcia. W kolekcji Muzeum znajduje się 40.000 zdjęć, które są systematycznie digitalizwane i udostępniane w Fototece.

A może masz inny pomysł na aktywność w Muzeum Powstania Warszawskiego? Nie wahaj się skontaktować z muzeum drogą telefoniczną, mailową bądź przyjdź osobiście do Centrum Wolontariatu.

Odwiedź fanpage >
Ankieta dla kandydatów na Wolontariuszy >

Wolontariusz w Muzeum Powstania Warszawskiego zdobywa doświadczenie, pogłębia swoje zainteresowania i poznaje ludzi dzielących podobną pasję. Może liczyć na wymierne korzyści:

 • Okresowo wolontariusze otrzymują wybrane gadżety i wydawnictwa produkowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego.
 • W wybranych działach odbywają się indywidualne lub grupowe szkolenia dla wolontariuszy, podnoszące ich kwalifikacje.
 • Przynajmniej raz w roku organizowany jest trzydniowy wyjazd integracyjny dla wolontariuszy.
 • Muzeum Powstania Warszawskiego wystawia referencje i zaświadczenia o odbytym wolontariacie, które są pomocne w procesach rekrutacyjnych w oświacie i na rynku pracy.

źródło: www.1944.pl

Zobacz także 5 współczesnych, polskich muzeów, które musisz odwiedzić

Zostaw komentarz

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
"My, Polacy, mamy opinię romantyków…" Niezwykła lekcja historii w Muzeum Powstania Warszawskiego - KuKulturze.pl

[…] Jeśli temat Powstania Warszawskiego jest dla Was szczególnie bliski, możecie wspomóc działalność muzeum jako wolontariusze. […]